Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Aktualności

Problem Autonomii Śląska - spotkanie z dr. hab. Cezarym Trosiakiem

autonomia slaska plakat.compressed-page-001

28 marca 2018 roku o godzinie 12:00 w siedzibie Instytutu Zachodniego przy ulicy Mostowej 27a w Poznaniu odbędzie się wyjątkowe spotkanie w ramach Sieci Ziem Zachodnich i Północnych. Tematem spotkania będzie problem autonomii i separatyzmu na Górnym Śląsku.

Osią spotkania będzie wystąpienie dr hab. Cezarego Trosiaka z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, dotyczące specyfiki procesów społeczno-politycznych zachodzących po 1989 roku na Górnym Śląsku. Istotnym elementem tych przemian są aspiracje części rdzennych Górnoślązaków do wyemancypowania się z polskiej wspólnoty narodowej. Opublikowanie wyników Narodowego Spisu Powszechnego z roku 2002, gdzie około 173 tys. Osób zadeklarowało swoją śląską tożsamość, doprowadziło do sytuacji, w której problem ten stał się przedmiotem sporu politycznego . Jego istotą stała się m.in. kwestia czy Ślązacy są narodem. Na Górnym Śląsku działa szereg organizacji dążących do autonomii, np. Ruch Autonomii Śląska.

W wystąpieniu autor podejmie próbę analizy uwarunkowań i dynamiki procesów społecznych w tym regionie.

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu.

Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640