Apele niemieckiego przemysłu o pomoc w związku z wysokimi kosztami energii
#Niemcy #energia #koszty #RWE #BASF #Krebber #Maas-Brunner
Niemieckie firmy od tygodni borykają się z historycznie wysokimi kosztami energii elektrycznej i gazu, które wzrosły ponad trzykrotnie w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Kryzys na rynku cen energii wywołał reakcję największych niemieckich koncernów. Prezes RWE Markus Krebber postulował obniżenie ceny prądu dla przemysłu. Dodał też, że dopóki zielone produkty z Niemiec konkurują z niezielonymi produktami z innych państw, niemiecki przemysł będzie potrzebował dodatkowego wsparcia. Jest to szczególnie trudne dla przemysłu energochłonnego. „Ceny nie mogą pozostać na tak wysokim poziomie”, powiedziała członkini zarządu BASF Melanie Maas-Brunner. Dodała także, że „należy uważać, aby nie zagrozić konkurencyjności w Europie”.
Apele ze strony sektora energetycznego i przemysłu skierowane są przede wszystkim do federalnego ministra gospodarki Roberta Habecka (Sojusz 90/Zieloni). Według polityka transformacja energetyczna ma być wielką szansą dla niemieckiej gospodarki i ma doprowadzić do ożywienia w przemyśle, handlu i w sektorze średnich firm. Wysokie ceny energii mają być bodźcem dla przemysłu, zmuszając go do inwestycji w infrastrukturę pozwalającą na trwałe utrzymanie konkurencyjnych kosztów energii. Bez tego niemożliwe będzie planowanie bezpiecznego rozwoju i zachowanie konkurencyjności. Ten entuzjazm Habecka nie jest jednak podzielany przez przedstawicieli przemysłu.
Maas-Brunner zaapelowała, aby obserwować, jak inne kraje radzą sobie z wysokimi cenami, „aby pozostać konkurencyjnymi na arenie międzynarodowej". W przeciwnym razie, jak ostrzegł Krebber, nastąpi „postępująca dezindustrializacja". Ostrzeżenia nie są bezpodstawne, a coraz więcej firm nawet tymczasowo wstrzymuje produkcję, bo taniej jest pozostawić linie w bezruchu, niż płacić rachunki za prąd i gaz. Dodatkowo pojawiło się zagrożenie geopolityczne związane z sytuacją na Ukrainie — zaognienie sytuacji doprowadzi do kolejnych podwyżek cen gazu.
Kanclerz Olaf Scholz (SPD) rozważa wprowadzenie stałych opłat za energię dla przemysłu. (PSA)
21 stycznia 2022