Fiasko rozmów sondujących w Saksonii. Co dalej?
#Saksonia #koalicjajeżynowa #CDU #SPD #BSW #MichaelKretschmer
Niepowodzeniem zakończyły się rozmowy sondujące w Saksonii z udziałem CDU, BSW i SPD, które miały doprowadzić do sformowania koalicji jeżynowej. Dzień przed zaplanowanym na 7.11.2024 r. zakończeniem negocjacji zostały one zerwane przez BSW, a powodem był brak porozumienia w sprawie tzw. formuły pokojowej. W obliczu fiaska koalicji jeżynowej opcją pozostaje rząd mniejszościowy lub przedterminowe wybory.
Trwającym ponad miesiąc rozmowom sondującym w Saksonii towarzyszyły liczne komplikacje. Były one nawet zawieszone na ponad tydzień po tym jak większość frakcji BSW poparła wniosek AfD w sprawie powołania parlamentarnej komisji śledczej, która miała zbadać decyzje władz krajowych podczas pandemii COVID-19. Gdy wydawało się, że rozmowy zakończą się sukcesem (wypracowano wspólne stanowisko w zdecydowanej większości obszarów tematycznych), to zostały one zerwane przez BSW. Powodem był brak porozumienia w sprawie treści rezolucji pokojowej. Ponadto strony nie zdołały uzgodnić stanowisk w kwestii polityki migracyjnej i możliwości zaciągnięcia pożyczek na ożywienie gospodarki.
Chadecy i socjaldemokraci oskarżyli BSW o zerwanie rozmów, a w szczególności liderkę partii Sahrę Wagenknecht. Grupy robocze były bliskie osiągnięcia kompromisu w sprawie rezolucji pokojowej, ale przesłana propozycja została odrzucona przez S. Wagenknecht, która wymogła na negocjatorach jej partii zerwanie rozmów. Z kolei BSW oskarżyło SPD i CDU o brak elastyczności podczas negocjacji.
W obliczu fiaska koalicji jeżynowej oraz odrzucenia przez pozostałe partie możliwości współpracy z AfD (i sprzeciwu CDU wobec koalicji z Die Linke) jedynym rozwiązaniem pozostaje próba sformowania rządu opartego na mniejszościowej koalicji. Premier Michael Kretschmer (CDU) wykluczył po wyborach taką możliwość, ale w obecnej sytuacji staje się ona ostatnią szansą aby uchronić Saksonię przed przedterminowymi wyborami. Taki rząd musiałby jednak liczyć na wsparcie ze strony przynajmniej części opozycji. Die Linke (6 mandatów) zadeklarowała wstępną gotowość tolerowania rządu opartego na dotychczasowej koalicji CDU-SPD-Zieloni (58 ze 120 mandatów) przynajmniej do czasu uchwalenia budżetu.
Konstytucja Saksonii (§ 60 ust. 3) stanowi, że jeśli w ciągu czterech miesięcy od inauguracyjnego posiedzenia Landtagu nie zostanie wybrany nowy premier, wtedy parlament krajowy zostanie rozwiązany. Jeśli to nie nastąpi do 2.02.2025 r. rozpisane zostaną kolejne wybory. (P. Kubiak)