Scholz w Bundestagu: plan działań Niemiec w związku z inwazją Rosji na Ukrainę
#Niemcy #Ukraina #Scholz #Bundeswehra #politykaobrony #NATO
W dniu 27.02.2022 r. kanclerz Niemiec Olaf Scholz przedstawił na nadzwyczajnym posiedzeniu Bundestagu plan działań rządu federalnego w związku z trwającą inwazją Rosji w Ukrainie. Obejmuje on wsparcie dla Ukrainy m.in. poprzez dostawę broni defensywnej, wdrożenia sankcji na Rosję w porozumieniu z partnerami z UE i NATO, wzmocnienie zdolności operacyjnych sił zbrojnych w zakresie obrony terytorialnej i sojuszniczej, podjęcie działań służących dywersyfikacji źródeł energii oraz zaangażowanie dyplomatyczne. Zapowiedziane przez szefa niemieckiego rządu działania w ramach polityki obrony mają charakter przełomowy. Oznaczają one odejście od dotychczasowego kursu RFN charakteryzującego się niedocenianiem znaczenia potencjału militarnego i przyznawaniem priorytetu instrumentom dyplomatycznym w sytuacjach zagrożenia dla pokoju.
Centralnym punktem w wystąpieniu kanclerza RFN na nadzwyczajnym posiedzeniu Bundestagu, które było poświęcone inwazji Rosji w Ukrainie, była zapowiedź realizacji pakietu działań mających na celu zwiększenie zdolności niemieckich sił zbrojnych w zakresie obrony terytorialnej i sojuszniczej. Szef niemieckiego rządu wyraźnie podkreślił, że Niemcy bezwarunkowo w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainie będą wywiązywać się ze swoich zobowiązań sojuszniczych w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego. Kanclerz RFN zapowiedział utworzenie specjalnego funduszu na realizację niezbędnych inwestycji i projektów zbrojeniowych w Bundeswehrze, na który ma zostać przeznaczone jednorazowo 100 mld euro. Szef niemieckiego rządu zaproponował, aby fundusz został „zakotwiczony” w Ustawie Zasadniczej RFN. Poza ustanowieniem tego instrumentu rząd RFN zdecydował także o zwiększeniu budżetu obronnego w kolejnych latach do poziomu przekraczającego 2% PKB, co będzie oznaczać, że Niemcy w końcu zaczną wywiązywać się z przyjętych w ramach NATO ustaleń w sprawie odpowiedniego poziomu finansowania wydatków na cele obronne. Kanclerz Scholz zapowiadając zwiększenie budżetu obronnego, zaznaczył, że krok nie jest podyktowany tylko realizacją przyrzeczeń złożonych sojusznikom z NATO, ale chodzi w równym stopniu o zagwarantowanie bezpieczeństwa samych Niemiec.
Kanclerz RFN prezentując pakiet nowych działań w polityce obrony, wskazywał też na konieczność zwiększenia „odporności” Niemiec w wymiarze technologicznym i społecznym. Jako przykład wymienił kwestie zdolności w zakresie reakcji na ataki cybernetyczne i kampanie dezinformacyjne, a także ochrony infrastruktury krytycznej i kanałów komunikacji.
Szef niemieckiego rządu podczas wystąpienia w Bundestagu odniósł się także do sprawy realizacji podjętych wcześniej, ale jeszcze nieukończonych projektów zbrojeniowych. Jako jeden z priorytetów określił prace nad projektami nowego samolotu wielozadaniowego szóstej generacji i nowego czołgu, realizowanych we współpracy z Francją i innymi partnerami europejskimi. Kanclerz Scholz poruszył także temat zdolności Niemiec do partycypacji w programie współdzielenia taktycznej broni nuklearnej (NATO Nuclear Sharing). Zapowiedział, że rząd federalny podejmie kroki na rzecz przyspieszenia procesu wymiany floty samolotów służących do przenoszenia amerykańskich bomb atomowych znajdujących się na terytorium RFN. Ponadto kanclerz RFN zadeklarował przyśpieszenie działań dotyczących pozyskania dla Bundeswehry uzbrojonych bezzałogowych statków powietrznych. (KJ)
28 lutego 2022
https://www.bundesregierung.de/breg-de/aktuelles/reg-erklaerung-bundeskanzler-2008234
https://www.bmvg.de/de/aktuelles/mehr-als-100-milliarden-euro-bundeswehr-sicherheit-5362112
https://esut.de/2022/02/meldungen/32862/100-milliarden-euro-sondervermoegen-fuer-die-bundeswehr/