Reakcje świata kultury i literatury w Niemczech na wydarzenia w Ukrainie
#Ukraina #Rosja #wojna #Niemcy #kultura #literatura #reakcje
Minister stanu ds. kultury Claudia Roth zwróciła się 27.02.2022 r. z apelem do muzeów, teatrów i innych instytucji kultury w Niemczech, by pokazywały więcej ukraińskiej sztuki i kultury. Poprosiła też, by prezentowały również rosyjską kulturę i sztukę, gdyż wiele osób w Rosji zajmuje zdecydowane stanowisko i potępia inwazję na Ukrainę, a także kulturę białoruską, gdyż ‒ jej zdaniem ‒ ludzie tam też walczyli o demokrację i teraz muszą patrzeć na to, jak z ich kraju dokonuje się napaści na Ukrainę. Roth zapowiedziała ponadto wyasygnowanie 1 mln euro natychmiastowej pomocy dla artystów i dziennikarzy ukraińskich, którym udało się uciec z Ukrainy, i umożliwienie im zaangażowania się w Niemczech w obronie demokracji w ich ojczyźnie.
Różne podmioty ze świata kultury w Niemczech (instytucje kulturalne, stowarzyszenia, organizatorzy wydarzeń artystycznych etc.) włączyły się w rozmaity sposób w zamanifestowanie swego stanowiska przeciwko wojnie na Ukrainie. Są to m.in. wyrazy poparcia dla Ukrainy zamieszczane na stronach internetowych danych instytucji, akcje solidarnościowe w rodzaju: „Nigdy więcej wojny!”, do których przyłączyły się na kanałach instagramowych np. Thalia Theater, Ohnesorg-Theater, Theater das Zimmer w Hamburgu, Lot Theater Braunschweig, Theater Osnabrück i in. Wiele teatrów umieszcza flagi ukraińskie na swoich gmachach.
Teatr Dramatyczny w Hamburgu (Schauspielhaus Hamburg) zareagował na aktualne wydarzenia polityczne, zapowiadając spektakl na rzecz solidarności z Ukrainą w dniu 7.03 pod hasłem „Stand with Ukraine”; bilety można bezpłatnie uzyskać na stronach internetowych. Teatr w Bremie (Theater Bremen) wezwał do zorganizowania wiecu solidarnościowego; intendent teatru jest przekonany, że tego oczekują teraz właśnie artyści na Ukrainie: „zajęcia stanowiska, zmobilizowania opinii publicznej, zademonstrowania solidarności”.
Intendent Teatru operowego w Zurychu Andreas Homoki zakomunikował, że teatr potępia zdecydowanie „bezprawną i nieludzką agresję” i na znak solidarności z Ukrainą i protestu przeciwko wojnie fasada gmachu opery jest oświetlana każdego wieczoru barwami Ukrainy. Ponadto po zakończeniu spektaklu, w czasie aplauzu śpiewacy wynoszą na scenę ukraińską flagę narodową. Homoki zapewnił też, iż są w stałym kontakcie ze swoimi czterdziestoma współpracownikami z Ukrainy i Rosji, wspierając ich samych oraz ich rodziny.
Branżowe stowarzyszenie gospodarcze (BDKV), zrzeszające ponad 500 agencji i organizatorów koncertów i tournée artystycznych, planuje koncert dobroczynny na rzecz Ukrainy. Wpływy z koncertu mają być przekazane na potrzeby Międzynarodowego Funduszu Pomocy dla Kultury i Edukacji. Organizowane są też spontanicznie indywidualne koncerty poparcia dla Ukrainy, m.in. skrzypek Daniel Hope wystąpił z koncertem (2.03) wspólnie z ukraińskim pianistą Alexeyem Botvinovem w Kościele Marii Panny (Frauenkirche).
W dniu 28.02 ponad 1000 autorów, w tym laureatów nagrody Nobla i licznych znanych na świecie pisarzy, podpisało List otwarty na znak solidarności z Ukrainą. Przewodniczący niemieckiego PEN-Centrum Deniz Yücel uważa, że List ten ma duże znaczenie, gdyż ‒ w jego przekonaniu ‒ słowo pisarzy ma siłę oddziaływania ponad granicami krajów i docierania do światowej opinii publicznej. Nie sądzi również, by zachodnia opinia publiczna była rosyjskiemu prezydentowi tak całkiem obojętna. (MWM)
3 marca 2022
https://www.deutschlandfunk.de/claudia-roth-soforthilfe-ukraine-krieg-100.html
https://www.ndr.de/kultur/Ukraine-Die-Kulturszene-bekundet-Solidaritaet,ukraine1476.html
https://www.swr.de/swr2/leben-und-gesellschaft/reaktionen-aus-der-kultur-zum-ukraine-krieg-100.html