Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.

Publikacje

Serwis Instytutu Zachodniego 61/2018

  • ZDECYDOWANA WIĘKSZOŚĆ NIEMCÓW ZA PRZYJMOWANIEM UCHODŹCÓW

#Niemcy #Polska #UE #uchodźcy #PEWResearchCenter

Z badań porównawczych przygotowanych przez ośrodek PEW Research Center wynika, że Niemcy należą do grupy państw, w których utrzymuje się najwyższe poparcie dla przyjmowania uchodźców.

Według sondażu, 82% Niemców uważa, że państwa europejskie powinny przyjmować osoby, które przyjeżdżają do Europy, uciekając przed wojną i przemocą. Przeciwnego zdania jest tylko 12% obywateli RFN. Wyższe niż w Niemczech poparcie dla udzielania schronienia uchodźcom utrzymuje się tylko w Hiszpanii (86%) i Holandii (83%). Wysokie poparcie widoczne jest także w Szwecji (81%), Francji (79%), Wielkiej Brytanii (74%) i Grecji (69%). Według badań, w Polsce za przyjmowaniem uchodźców opowiada się 49%, a 36% jest temu przeciwne.

PEW Research Center w badaniu zdawał także pytania na temat oceny sposobu, w jaki UE zajmuje się problemem uchodźców. W większości badanych państw działania UE w tym obszarze oceniane są negatywnie. Największe niezadowolenie widoczne jest w Grecji, w której UE krytycznie ocenia 92% obywateli. Duże niezadowolenie utrzymuje się także w Szwecji (84%), na Węgrzech (80%), we Włoszech (78%), Francji (74%) i Hiszpanii (71%). W Polsce politykę uchodźczą UE negatywnie ocenia 67% obywateli, a w Niemczech 66%. (KJ)

http://www.pewresearch.org/fact-tank/2018/09/19/a-majority-of-europeans-favor-taking-in-refugees-but-most-disapprove-of-eus-handling-of-the-issue/

  • KOLEJNY ETAP PRZYGOTOWAŃ NIEMIECKIEJ STRATEGII SZTUCZNEJ INTELIGENCJI

#SI #sztucznainteligencja #Niemcy #strategia #warsztaty

W Niemczech trwają prace nad narodową strategią sztucznej inteligencji (SI). Po opublikowaniu przez rząd federalny „Wytycznych dla strategii sztucznej inteligencji” (07.2018), obecnie trwają warsztaty eksperckie i konsultacje mające na celu dopracowanie strategii z udziałem naukowców, ekspertów i praktyków zajmujących się technologią SI.

Do końca września br. poszczególne ministerstwa federalne zaproszą ekspertów do udziału w sześciu warsztatach w zakresie SI. Pierwsze z nich miały miejsce 12 września br. i dotyczyły opieki zdrowotnej. Kolejne warsztaty mają dotyczyć zastosowania SI na płaszczyznach: badań, transferu do praktyki, rynku pracy, mobilności oraz produkcji/przemysłu 4.0.

Minister gospodarki i energii Peter Altmaier podkreślił, że technologia SI będzie miała coraz większe znaczenie w wielu branżach, w zawiązku z czym warsztaty i sama strategia powinny mieć charakter ponadresortowy. Minister Pracy i Spraw Socjalnych Hubertus Heil zaznaczył, że „w ramach warsztatów eksperckich będziemy wspólnie ze specjalistami ze świata nauki i przedsiębiorstw dyskutować o praktycznych, ale także etycznych aspektach sztucznej inteligencji w świecie pracy".

Oprócz warsztatów eksperckich uruchomiono także konsultacje online, w ramach których możliwa jest ocena propozycji rządu federalnego w zakresie SI, jak i przedstawianie nowych idei. Otwarte do końca września br. konsultacje skierowane są przede wszystkim do aktywnych w RFN związków, przedsiębiorstw, organizacji i instytucji. Niemiecka strategia SI ma zostać opracowana do końca listopada br. (TM)

https://bit.ly/2OFLlbB

  • „INCYDENT” NA TLE IMIGRACYJNYM WE FRANKFURCIE NAD ODRĄ

#imigranci #uchodźcy #azyl #Niemcy #FrankfurtnadOdrą #Chemnitz

W nocy z 25 na 26 sierpnia 2018 r. we Frankfurcie nad Odrą napadła na lokalną dyskotekę grupa ok. 15-20 imigrantów uzbrojonych w kamienie, noże i pręty. Do wydarzenia doszło w wyniku kłótni, jaka wcześniej wywiązała się w klubie pomiędzy dwoma imigrantami a obywatelem Niemiec. Według relacji świadków, napastnicy krzyczeli „Allah Akbar”.

Sprawcami „incydentu” – jak określają to zdarzenie władze lokalne i przedstawiciele policji  – byli imigranci przybyli do RFN po 2015 r., którzy oczekują na przyznanie prawa do azylu. Dzięki błyskawicznej decyzji ochroniarzy o zabarykadowaniu wejścia do lokalu nikt nie zginął i nie odniósł ran; wystąpiły jedynie straty materialne. Na miejscu musiała interweniować policja.

Zdaniem burmistrza Frankfurtu nad Odrą René Wilkego (Die Linke) był to akt przemocy wywołany przez grupę imigrantów notorycznie zakłócających porządek publiczny, z którymi reszta osób mieszkających w mieście i ubiegających się o azyl nie chce się identyfikować. R. Wilke krytykując stan prawny, zwrócił uwagę, że „istnieją wyraźne przeszkody prawne i nie jest to łatwe, ale jest to możliwe”, aby sprawców szybko deportować z RFN, a on dołoży wszelkich starań „aby nie czekać na pierwsze ofiary śmiertelne”.

Lokalne władze i przedstawiciele policji, wbrew przyjętej powszechnie metodologii badań nad terroryzmem nie uznają oficjalnie wydarzenia za atak terrorystyczny tylko za „incydent” czy „zdarzenie” – pomimo tego, że wyczerpuje ono szereg cech kwalifikujących je jako zamach terrorystyczny. Takie stanowisko powinno skłaniać do refleksji, ponieważ może świadczyć o tym, że podobnych zdarzeń, które w oficjalnych statystykach zakwalifikowano jako „incydenty” lub też „akty przemocy kryminalnej”, a nie terroryzm, mogło być od 2015 r. więcej.

Wydarzenie we Frankfurcie nie zostało nagłośnione w ogólnoniemieckich mediach. Także w nocy z 25 na 26 sierpnia br. doszło do szeroko relacjonowanego, tragicznego wydarzenia w Chemnitz – w wyniku bójki i pchnięcia nożem zmarł obywatel Niemiec kubańskiego pochodzenia; sprawcami byli imigranci, Irakijczyk i Syryjczyk. (WO)

https://www.frankfurt-oder.de/?object=tx%7c2616.14&ModID=255&FID=2616.9381.1

https://www.berliner-kurier.de/berlin/brandenburg/angriff-auf-club--frosch--linker-buergermeister--kriminelle-asylbewerber-abschieben--31207576

https://www.rbb24.de/studiofrankfurt/politik/2018/08/frankfurter-ob-wilke-will-straffaellige-syrer-ausweisen.html

  • NOWE LINIE KOLEJOWE POŁĄCZĄ BERLIN Z WOJEWÓDZTWEM LUBUSKIM?

#koleje #Niemcy #Berlin #ZielonaGóra #GorzówWlkp

Berlińskie SPD postuluje zbudowanie szybkiego, bezpośredniego połączenia kolejowego łączącego stolicę Niemiec z województwem lubuskim. Linia kolejowa miałaby połączyć Berlin z Zieloną Górą i Gorzowem Wielkopolskim. Grupa parlamentarzystów z SPD dojechała w dniu 15.09.2018 z Berlina do Zielonej Góry specjalnym pociągiem w rekordowym czasie 94 minut.

Regularny pociąg między Berlinem a Zieloną Górą czy Gorzowem Wielkopolskim potrzebuje od 2,5 do nawet 3,5 godziny na dojazd. Problemem jest to, że od 1945 r. niemieckie połączenia kolejowe prowadzące na wschód nie posiadają drugiego toru. Zaniedbań nie ma po polskiej strony granicy, gdzie linie kolejowe są odnawiane i rozbudowywane. Jak donosi „Tagespiegel”, "takiej politycznej woli wciąż brakuje w Niemczech”. (MT)

https://www.tagesspiegel.de/berlin/sonderzug-nach-zielona-gora-berliner-spd-will-schnellere-zugverbindungen-nach-polen/23074172.html

  • WYSTAWA ZBIORÓW C. GURLITTA W MARTIN-GROPIUS-BAU W BERLINIE

#Gurlitt #MartinGropiusBau #Berlin #muzeum #wystawa

W dn. 13 września 2018 r. w berlińskim muzeum Martin-Gropius-Bau została otwarta wystawa „Bestandsaufnahme Gurlitt. Ein Kunsthändler im Nationalsozialismus” prezentująca ponad 200 dzieł sztuki pochodzącej ze zbiorów Corneliusa Gurlitta (1932–2014), spadkobiercy spuścizny handlarza dziełami sztuki w okresie narodowego socjalizmu Hildebranda Gurlitta (1895-1956). Zbiory te (ok. 1500 dzieł sztuki) zostały w listopadzie 2013 r. zarekwirowane przez prokuraturę bawarską (istniało podejrzenie, że mogą to być dzieła sztuki zrabowane przez nazistów); kilka z nich zwrócono już ich prawowitym właścicielom.

Na wystawie pokazano nie tylko obrazy impresjonistów, ekspresjonistów i przedstawicieli konstruktywizmu, które przez dziesiątki lat były uznawane za zaginione (m.in. Maxa Beckmanna, Otto Dixa, Maxa Liebermanna, Emila Nolde, Marca Chagalla, Ernsta Ludwiga Kirchnera, Oskara Kokoschki, Augusta Renoira, Henri Matisse’a), ale też oryginalne dokumenty i historyczne fotografie ukazujące losy prześladowanych artystów, kolekcjonerów sztuki oraz poprzednich właścicieli obrazów. Ekspozycja odzwierciedla zarazem aktualny stan badań dotyczący proweniencji dzieł zbiorów C. Gurlitta.

Rząd federalny od wielu lat przywiązuje ogromną wagę do badań nad proweniencją dzieł sztuki. Minister stanu ds. kultury (BKM) Monika Grütters zauważyła, iż wystawa ta unaocznia, jak „mozolną, długotrwałą i nieprawdopodobnie trudną rzeczą jest wyjaśnianie bez cienia wątpliwości pochodzenia dóbr kultury”. Podziękowała jednocześnie wszystkim naukowcom m.in. z Izraela, USA, Polski, Austrii i Francji za „wspaniałą pracę pionierską” zarówno podczas badań dotyczących zbiorów C. Gurlitta, jak też w rozliczaniu się z grabieżą dzieł sztuki przez nazistów. Podkreśliła, iż wystawa „Bestandsaufnahme Gurlitt” nie jest punktem kończącym proces badań, lecz wręcz przeciwnie – jest ich punktem wyjściowym.  

Wybrane eksponaty kontrowersyjnej spuścizny C. Gurlitta były już wcześniej prezentowane w Bundeskunsthalle w Bonn oraz w Kunstmuseum Bern. Wystawa w Martin-Gropius-Bau (instytucji finansowanej całkowicie z budżetu BKM) w Berlinie będzie czynna do 7.01.2019 r. (MWM)

https://www.bundesregierung.de/Content/DE/Artikel/2018/09/2018-09-13-bkm-bestandsaufnahme-gurlitt.html;jsessionid=2986B17BCAC1E52FB37F8503880CE345.s5t2?nn=391670

https://www.berliner-zeitung.de/kultur/kunst/-bestandsaufnahme-gurlitt---hitlers-kunsthaendler-rettete-zugleich-avantgarde-31264462

https://www.berlin.de/ausstellungen/5425077-2739799-bestandsaufnahme-gurlitt.html

https://www.museumsportal-berlin.de/de/ausstellungen/bestandsaufnahme-gurlitt/

  • SPROSTOWANIE

Uprzejmie przepraszamy za błąd, który pojawił się w Serwisie Instytutu Zachodniego 60/2018. W tekście dotyczącym książki pt. „Świat w niebezpieczeństwie: Niemcy i Europa w niepewnych czasach" jako autora podaliśmy Waltera Ischingera – chodziło o Wolfganga Ischingera.

Instytut Zachodni w Poznaniu

ul. Mostowa 27 A
61-854 Poznań
NIP: 783-17-38-640