SPD i BSW utworzą wspólny rząd w Brandenburgii?
#Brandenburgia #SPD #BSW #DietmarWoidke # RobertCrumbach #Saksonia #Turyngia
Sukcesem zakończyły się rozmowy sondujące pomiędzy SPD a Sojuszem Sahry Wagenknecht (BSW) w sprawie powołania wspólnej koalicji w Brandenburgii. Obie strony uzgodniły wytyczne, które będą stanowiły punkt wyjścia podczas negocjacji nad umową koalicyjną. Tymczasem w Saksonii i Turyngii rozmowy sondujące zmierzające do sformowania „koalicji jeżynowych” (CDU-BSW-SPD) toczą się z większymi komplikacjami.
W dniu 28.10.2024 r. liderzy krajowych organizacji partyjnych SPD i BSW w Brandenburgii, premier Dietmar Woidke i Robert Crumbach, przedstawili rezultaty rozmów sondujących i zarekomendowali swoim partiom podjęcie rozmów koalicyjnych. Jeszcze tego samego dnia krajowe zarządy obu partii zaaprobowały wnioski o rozpoczęcie rozmów koalicyjnych. Te zaczną się w przyszły poniedziałek (4.11) i jeśli zakończą się sukcesem, to niewykluczone, że pierwszy rząd krajowy oparty na koalicji SPD-BSW zostanie powołany jeszcze w tym roku.
Obie partie wynegocjowały kompromis w sprawie wojny w Ukrainie wskazując, że celem jest wypracowanie rozwiązania dyplomatycznego „w drodze negocjacji ze stronami konfliktu w celu zawieszenia broni i trwałego pokoju”. Ponadto strony wypracowały wspólne stanowisko m.in. w kwestii obniżenia kosztów energii, poprawy jakości nauczania, utrzymania dotychczasowej liczby szpitali czy też ograniczenia nielegalnej imigracji.
O wiele trudniej przebiegają rozmowy sondujące w Turyngii i Saksonii, gdzie miałyby powstać koalicje z udziałem CDU, BSW i SPD. Problemem okazało się ultimatum Sahry Wagenknecht (pisaliśmy o tym tutaj), a także poparcie większości posłów BSW dla wniosku frakcji AfD w celu powołania w Saksonii parlamentarnej komisji śledczej w sprawie pandemii COVID-19. W Saksonii rozmowy sondujące zostały zawieszone, a w Turyngii delegacje CDU, BSW i SPD zdecydowały się wznowić negocjacje w dniu 29.10.2024 r. po osiągnięciu porozumienia w sprawie deklaracji dotyczącej pokoju w Ukrainie.
Wyniki wrześniowych wyborów krajowych w Niemczech wschodnich wymusiły na liderach tamtejszych partii politycznych poszukiwanie nowych rozwiązań koalicyjnych. W obliczu sukcesów AfD i konsekwentnej odmowy przez pozostałe partie zawarcia koalicji z tym ugrupowaniem wzrosło znaczenie BSW, które w każdym z trzech krajów związkowych jest niezbędne do utworzenia koalicji dysponującej poparciem większości parlamentarnej. Sytuację stara się wykorzystać liderka BSW, która stawia wobec potencjalnych partnerów warunki wychodzące poza politykę poszczególnych krajów związkowych, dotyczące m.in. zahamowania dostaw broni dla Ukrainy, podjęcia natychmiastowych rozmów pokojowych bez względu na realia czy też jej sprzeciwu wobec umieszczenia na terenie Niemiec amerykańskich rakiet średniego zasięgu.(P. Kubiak)
https://www.mdr.de/nachrichten/thueringen/regierung-bsw-spd-cdu-koalition-pressekonferenz-100.html