Św. Korona - pandemia przypomniała o wczesnochrześcijańskiej męczennicy
#koronawirus #Kościół #śwKorona #
Doniesienia agencyjne ostatnich tygodni przypominają postać wczesnochrześcijańskiej męczennicy św. Korony, pochodzącej z terenu obecnej Syrii lub Egiptu, która zginęła za wiarę w II w. n.e. Informacje dotyczące jej biografii mają charakter szczątkowy, a imię nie jest powiązane z nazwą patogenu wywołującego obecną pandemię.
Zainteresowanie muzealników i koneserów sztuki sakralnej budzić natomiast może relikwiarz świętej, już wcześniej przygotowywany do ekspozycji przez skarbiec katedralny w Aachen. Niemal metrowej wysokości relikwiarz w formie bizantyjskiego kościoła został wykonany w 1912 r. ze złota, brązu i kości słoniowej i zawiera wydobyte dwa lata wcześniej z podziemi monumentalnej świątyni szczątki św. Korony. Trafiły one dzięki cesarzowi Ottonowi III do akwizgrańskiej katedry Karola Wielkiego w 997 r. z Castelfidardo pod Ankoną, gdzie kult męczennicy szerzył się od VI w. Niedostępny od 25 lat dla zwiedzających relikwiarz został poddany zabiegom konserwatorskim z myślą o planowanej na tegoroczne lato wystawie sztuki złotniczej. Zaskoczeni zbiegiem tych przygotowań z obecną pandemią katedralni muzealnicy oczekują zwiększonego zainteresowania ekspozycją, choć nie sposób obecnie przewidzieć, kiedy zostanie ona udostępniona publiczności.
Ślady kultu św. Korony obecne są także w Czechach (dokąd w XIV w. również trafiły relikwie), Bawarii oraz Austrii, m.in. w dolnoaustriackim miejscu pielgrzymkowym St. Corona am Wechsel. Wskazuje się także na pochodzenie nazwy pieniądza bitego przez mennicę austriacką ‒ korony ‒ z kultem świętej, uważanej za patronkę dobrego lokowania pieniędzy, poszukiwaczy skarbów i grających na loterii. (NJ)
https://ekai.pl/sw-korona-meczennica-ze-wschodu-patronka-w-obliczu-epidemii/
https://ekai.pl/w-akwizgranie-bedzie-wystawiony-relikwiarz-sw-korony/